LİMON AĞACININ HİKAYESİ

Limon ağacının soğukla hiç arası yoktur, hiç sevmez soğuğu. Nerede sıcak iklim var, orada yeşerir, yüzü güler. 45 derece üzeri sıcaklıklar Limon ağacını çok bunaltır. Sıfır derecenin altında da donar ve ölür.

Aynı turunçgil ailesindeki diğer akrabaları gibi belli başlı toprakları sever. Toprağını bol humuslu, derin, kumlu-tınlı veya killi tınlı ister. Ağır topraklarda yetiştirilirse, derinlere saldığı kökleri gerekli oksijeni alamaz. Ayrıca toprağın kirecine karşı da duyarlıdır. En ideal olanı 5.5-6 pH aralığındaki topraktır.

limon-bahceLimon ağacının yetiştirildiği topraklarda, taban suyunun yüzeyin 1,5 metre altında olması gerekir. Eğer su derinliği 1,5 metreden daha az ise, drenaj ile su seviyesinin alçaltılması gerekir.

Limon ağaçları, toprağına ve içinde bulunduğu iklime bağlı olarak senede 800 ila 1200 santimetre küp arasında suya ihtiyaç duyarlar. Nisan-Ekim arası limonun en çok ilgi istediği dönemlerdir. Bu dönemde su ihtiyacı 600-700 santimetre küptür. Yılın geri kalan döneminde ise ağaca doğa bakar, suyunu verir.

Sulama yetersiz yapılırsa, limon ağacının gelişimi yavaşlar, limonların verimliliği azalır. Tam tersine aşırı sulama yapılırsa, bu sefer çok suyla boğulur, kökleri çürür. Her iki türlü de iri limonlar yerine, olgunlaşamamış limonlarınız olur. Ağacınızın yaprakları güneş batmadan önce solgun oluyor, güneş battıktan sonra canlanıp kendine geliyorsa, artık sizden su istiyor demektir.

Limon ağacının meyveleri, sonbahardan başlayarak ilkbahara kadar büyüyüp olgunluğa eriştikçe toplanır. Ağacın dalları önemlidir, meyvelerini toplarken kırmamak için, nemli ve yağmurlu havalarda değil, açık ve kuru havalarda toplamak daha uygundur.

Güzel, sağlıklı limonlar yetiştirmeniz dileğiyle.