BODRUM ÜRETİCİ PAZARI

Atalık tohum diye tabir edilen yerel tohumların yaşatılması ve yaygınlaşması amacıyla kurulan Bodrum Tohum Derneği her Çarşamba, Bodrum Pazarı’nda, 8-10 arası tezgahla üretici ile tüketiciyi iyi ve temiz tarım ürünleriyle buluşturuyor.

4

Bölgenin köylerinden yerli tohum envanteri oluştururken, yerel tohumları ve mutfak kültürünü sonraki nesillere aktarmayı amaç edinen Bodrum Tohum Derneği aynı zamanda, üreticinin doğal tarımla yerel ürün yetiştirmesinden, bütün pazar çalışmalarına kadar destek sağlıyor.

Çevre köylerden gelen tezgah sahiplerinin çoğu kadınlardan oluşuyor. Bahçelerinde ekip biçtikleri sebzeler, ev yapımı reçeller, baharatlar, yağlar, turşular ve el emeği göz nuru bir sürü doğal ürün tezgahlarını süslüyor. Ufak bir tüyo vermek gerekirse, pazara 7.00-7.30 civarı gitmekte fayda var, çünkü saat ilerledikçe çeşitlilik de azalıyor.

3

Pazara gittiğinizde ister istemez fark edeceğiniz durumlardan biri de tüm tezgah sahiplerinin müşterileri bir bir, özel hayatlarına kadar tanıyor olmaları ve aynı şekilde müşterilerin de tezgah sahiplerini. İletişimler çok dostane, alışveriş yaparken birbirleriyle ürünler hakkında sohbet eden insanlar, güler yüzle sizleri karşılayan teyzeler, amcalar… Eğer özellikle istediğiniz ürünler varsa, onların da siparişini alıp bir sonraki hafta ne kadar ihtiyacınız varsa sizin için yapıp, getiriyorlar.

1

Organik ürünlerin market fiyatlarına hepimiz az çok aşinayız. Bu durum, tercihini organik ürünlerden yana kullanmak isteyen insanları çekimser kılabiliyor. Yerel tohum pazarında ise bu mahsuller, diğer pazar fiyatlarıyla aynı, hatta kimileri daha bile ucuz. Üretici pazarından alışveriş yapmak; doğal ve sağlıklı ürünler tüketmemizin yanısıra, atalık tohumlarla yapılan tarımın sürdürülebilirliği ve küçük çiftçinin ayakta kalabilmesi için oldukça anlamlı.

Her çarşamba erken saatlerinizi bu pazara ayırın. Göreceksiniz kısa sürede rutininiz olacak. -Gizem Selimoğlu

2