SEMRA TEYZE VE LİMONLU PARFESİ

“Titiz, düzenli ve çok disiplinliydi. Ciddi görüntüsüne rağmen aynı zamanda da komikti. Gündelik olaylarla ilgili başından geçenleri, anneme o sade ve sakin ses tonuyla anlatırken, onu çok eğlenceli bulur, Semra Teyze’ye çok gülerdim. Coğrafya öğretmeniydi ve annemin en sevdiğim arkadaşlarından biriydi. Kocasını erken kaybetmiş iki öğretmen kadın, çok iyi anlaşıyorlardı. Birlikte yaz tatillerine çıkardık. Semra Teyzemin biricik oğlu ve mesleği dışında bir tutkusu daha vardı, mutfağı. Limonlu parfeyi küçük bir kız çocuğuyken onun evinde yediğimde büyülenmiştim. Limona olan aşkım belki de o an başlamıştır.”

-Candan Aslanbay


g_1024x683

Malzemeler
3 yumurta
3 paket krem şanti
1 su bardağı (200 ml) şeker
1 su bardağı limon suyu
2 su bardağı çok soğuk süt
4-5 limon kabuğu rendesi

Yapılışı
Yumurtaları buzdolabından çıkardığınızda bir miktar ılınmalarına fırsat tanıyın, yoksa istenen kıvamda köpürmezler. Daha sonra, yumurtaların akını ayırıp, bir tutam tuz ile hızlı devirde çırpın. Bu karışımı kabarıp köpüksü/kremamsı bir kıvam alana kadar çırpmaya devam edin. Ayırdığınız yumurta sarılarını ve şekeri de karışıma ekleyerek şeker eriyene kadar çırpın. Ardından süt ve krem şantiyi de ekleyip, önce düşük devirde, sonra yüksek devirde kabarana kadar çırpmaya devam edin. En son limon suyunu ve rendelediğiniz limon kabuklarını da ekleyerek kısa bir süre daha çırpın. Petibör bisküvilerinizi ince un kıvamında dövün. Dövülmüş bu bisküvilerin bir miktarını parfe için uygun bir kabın tabanına serin.

DSC03292_1024x683

Bir kısmını da daha sonra parfenizin üzerine koymak için ayırın. Ardından krema kıvamındaki karışımı kabınızın tabanına serdiğiniz bisküvilerin üzerine yayın ve düzeltin.

finaljoin2

Son aşamada ayırdığınız dövülmüş bisküvileri kremanın üzerine serpin ve derin dondurucuya koyun.

DSC03329_1024x683

Parfeniz iyice donduktan sonra servis edilmeye hazır olacaktır.

Afiyet olsun.