KUDRET NARI

Kimilerine göre ‘papara’, kimilerine göre ‘acayip elma’ diye bilinen nâm-ı diğer ‘kudret narı’, aslen Hindistanlı olsa da, ülkemizde de yer edinmiştir kendisine. Ülkemizde bir çok yörede yetişmekte olduğu gibi Bodrum Üretici Pazarı’ndan da temin edebilirsiniz.
Sonbaharda toplanır. Tam bir E vitamini ve protein deposudur.

Fazla tüketilmesi önerilmez, fakat doğru dozlarda çok iyi bir mide/ülser dengeleyicisidir. Aynı şeyi bağırsaklardaki etkisi için de rahatlıkla söyleyebiliriz. Zeytinyağı ile hazırlanan kudret narı macununun şeker hastalarına faydaları, birçok laboratuvar testinde de ortaya konulmuştur. Çin tıbbı, kadınlarda vajinal yaralara merhem eder bu garip görünüşlü meyveyi. Yörükler ise yanık ve yaralara lapa olarak kullanır.

Peki nasıl hazırlanır bu macunlar, derseniz, iki farklı yöntemin de tarifini hazırladık sizler için:

 

DSC04290_540x960Zeytinyağlı Macun

Malzemeler
1 adet büyük, olgun, sarı renkli kudret narı
0,5 litre halis zeytinyağı
1 adet cam şişe veya kavanoz

Yapılışı
Kudret narı yıkanır ve çekirdekleri çıkarılır. İsteğe bağlı olarak; bütün haliyle de kullanılabilir, bir bıçak yardımıyla küçük parçalara da ayrılabilir. Parçalar kavanoza konulur ve üzerine zeytinyağı dökülür. Kudret narları, birkaç hafta bekletildikten sonra yumuşayıp pelte haline gelerek zeytinyağı içerisinde dağılır ve kullanılabilecek kıvama ulaşır. Bu birkaç haftalık süreç boyunca ara sıra çalkalanır, kapağı açılarak havası alınır. Zeytinyağlı kudret narının olgunlaşması için altı ay kadar beklemek gerekir. Gölge bir yerde veya buzdolabında bekletilebilir.

 

Ballı Macun

Malzemeler
1 adet büyük, olgun, sarı-turuncu renkli kudret narı
0,5 kg hakiki bal
1 adet cam kavanoz

Yapılışı
Kudret narı yıkanıp sapları ayıklanır. Kırmızı zarlı çekirdekleri çıkartılır. Bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılıp tahta bir kaşıkla ezilir. Metal kaşık kullanılmaz, çünkü metal ile temas ettirmemek gerektiği düşünülür. Parçalar kavanoza konulur ve üzerine bal dökülür. Kudret narı hafif olması dolayısıyla üste çıkacaktır. Bekleme süresi içerisinde bir miktar sulanabilir. 45 gün içerisinde olgunlaşıp kullanılır hale gelir.

-Tuba Gürcan