GLUTENLİ Mİ YAŞASAK GLUTENSİZ Mİ?

Gluten son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir kelime. Bazı uzmanlara göre çok zararlı, bazı uzmanlara göre ise çok önemli bir protein kaynağı. Öncelikle bir tanıyalım, nedir bu gluten?

Gluten, buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllarda bulunan bir protein tipi. Bu gıdalarda, gluten dışında daha bir çok protein tipi mevcuttur. Saydığımız tahıllar arasında en çok gluten oranı buğdaydadır. Buğday ekmeğine yumuşak, süngerimsi, ağsı yapıyı kazandıran da hep bu glutenlerdir. Glutensiz aynı kıvamı yakalamak zordur ve ekmek mayalanmaz. En sağlıklısı kendi ekmeğinizi yapmanızdır. Limon Çiftlik’te satılan Limon’un ekmeklerini de yapan Ece’nin glutensiz ekmek tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde çoğu insan, gluteni sorunsuz şekilde sindirebilir. Ama bazı kişilerin mide ve bağırsakları, gluten sindirimini etkili bir şekilde başaramazlar. Gluten intoleransı ve Çölyak hastalığı gibi glutene bağlı sağlık sorunları yaşarlar.

Eğer gluteni sindiremiyorsanız, vücudunuz buna çeşitli tepkiler verir. En bilinen tepkiler ishal, kabızlık, kilo kaybı, halsizlik, kronik yorgunluk, demir eksikliği, karın ağrısı, aşırı gaz, deride karıncalanma, yanma, kaşıntı, renk değişikliği, baş ağrısı ve konsantrasyon güçlüğüdür. Bu belirtilerin hepsi gluten alerjisini işaret etmez. Belirtilerden birkaçı uzun süreli olarak yaşanıyorsa doktora danışılmalıdır ve intolerans testleri yaptırılmalıdır.

Eğer gluten alerjiniz varsa, gluten içeren ürünlerden uzak durmak ve glutensiz ürünlere yönelmek gerekir. Bu ürünleri başlıcaları pirinç, mısır, greçka ve karabuğdaydır. Nohut, mercimek, bezelye, kinoa, soya gibi ürünler de öğütülüp un olarak kullanılabilir. -Tuba Gürcan