SARI YAZ…

Boreas mutluluk mu üflüyor dersiniz?

Serin eylül sabahları Boreas, sonbahar tanricasi Karponun gelisini mujdeler. Karpo aynı zamanda güz mevsimindeki meyve hasat şenliklerinin simgesidir. Antik Çağ’da Dionysos onuruna yapılan bağ bozumu şenlikleri de ‘Sarı Yaz’ denen bu döneme denk gelir. Işık yumuşar, doğada sarı renk tonları belirir. Ağaç yapraklar kızarır, sararır. Güneşin doğuşu, batışı, deniz ve birçok şey daha hoş ve romantik görünmeye başlar. Dünyaya sonbahar güzelliği düşer.

1

Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık dengesinin yaşandığı bu sayılı günler, pastırmaların ve meyvelerin kurutulması için en ideal dönemdir. Bu sebeple ‘Sarı Yaz’ kimi yörelerde ‘Pastırma Yazı/Ayazı’ olarak da adlandırılır. İsveç’te ‘Aziz Brigitte Yazı’, Almanya’da ‘Kocakarı Yazı’ adı ile anılan Sarı Yaz, yazın en güzel halidir.

Bunaltıcı sıcakların geçtiği, sonbahar kokusunun yayıldığı, denizlerin dingin olduğu günlerin ve henüz tiril tiril kumaşlarımızdan kopamadığımız, akşam serinliğinde içimizi ısıtan şallara sarıldığımız gecelerin adı; Sarı Yaz.

s2

Sarı Yaz, Bodrum’a mevsimin ilk yağmurunun ardından limon, mandalina, greyfurt ve nice turunç bahçesine bahar gibi gelir. Nergislerin, piren otunun, aşk mercanının mis kokuları sokaklara yayılır. Zeytin hasadı yakındır. Yerel pazarların renkli, bereketli tezgahları mevsim değiştirir. Ege’nin balıkları Çipura, Dil Balığı, Mercan, Kupez, İzmarit, Sinarit, Barbun görünüverir. Sarı Yaz, balık yemenin zamanıdır.

Gümüşlük’te Sarı Yaz, kuş cıvıltılarıyla karşıladığımız yumuşak gün ışığıdır. Gazetemizle, kahve ve çayımızla, sabah ritüellerimizi deniz kokusuyla baş başa geçirebilme halidir. Ruhumuzu dinlendiren en keyifli günlerdir. Deniz kenarında, doğada keyifli yürüyüşler yapmanın da tam zamanıdır. Yarımada’da gün batımında Gümüşlük’ten, Kalymnos’a, Çatal Ada’ya, Kos’a bakarak pedal çevirme keyfidir.

Artık köyümüz kabul ettiğimiz Gümüşlük’ün güzel ninelerinden, güzel dedelerinden hikayeler dinleyip, acelesiz sohbetler edeceğimiz, sobalarımızı yakıp; kitaplarımıza, filmlerimize sarılacağımız günler yakın. Unutmadan… Kışlık hazırlıklarımızı yapmaya başladığımız bu dönemde sizlerin de faydalanabileceği naçizane birkaç önerimize de buradan ulaşabilirsiniz.
-Gizem Selimoğlu