KIŞA HAZIRLIK

Coğrafya olarak dört mevsimin yaşandığı topraklardayız. Ülkemizde tarım uzun yıllar önemli bir geçim kaynağı idi. Mevsiminde her çeşit sebze ve meyveye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Son yıllarda büyük şehirlerde bile hızla artan yöresel pazarlar birçok yönden kurtarıcımız. Pazarlar köylerdeki yerel ürünleri kolaylıkla evimize taşımamızı sağlıyor. Evimizde eskisi kadar kış hazırlıklarına girişmeyip salçadan turşuya satın alabiliyoruz. Yine de kışlık erzağını evinde yapanların sayısı azalmıyor. Sonbahar, kış hazırlıklarının tam mevsimi. Evinde yapmak isteyenlerle pratik bilgiler ve yöntemler paylaşmanın da tam zamanı…

 

Eylül Ayı Hazırlıkları

KIŞLIK DOMATES

Malzemeler
1 kg domates
Tuz
İsteğe bağlı sarımsak

Yapılışı
Domatesleri yıkayıp, kabuklarını soyun. Küçük küçük doğrayıp bir tencereye alın. Domates püre haline gelene kadar, tuzunu da ekleyip pişirin. Daha sonra, sıcak haliyle kavanozlayıp hemen kapaklarını kapatın ve ters çevirin. Sıcak kapanması vakumlanması acısından önemli bir püf noktası. Bir gece bu şekilde ters bekletin ki iyice vakumlansın.

İyi vakumlandığını anlamak için bir başka püf noktası ise, beyaz bir bezin üzerine kavanozu ters kapatmak. Böylece sızıntı yapan kavanozları anlamanız daha kolay olur. Eğer sızıntı yapan kavanozlarınız varsa, öncelikle onları tüketin.

 

sarımsak_512x768MENEMENLİK


Malzemeler

1 kg domates
Yarım kilo biber
İsteğe bağlı sarımsak
1 çay kaşığı üzüm sirkesi
1 çay kaşığı şeker
Tuz
Zeytinyağı

Yapılışı
Domateslerin kabuklarını soyup sarımsak ile birlikte rondoda çekin. Biberleri küçük küçük doğrayıp zeytinyağında öldürün. Domates bir taşım kaynayınca biberleri, tuzu, şekeri ve sirkeyi ekleyip suyunu çekene kadar kaynatın. Sıcak kavanozlayıp sıcakken kapaklarını kapatın. Ters çevirip bir gece bekletin.

 

DONDURUCU İÇİN BARBUNYA

Malzemeler
1 kg barbunya

Yapılışı
Koymak istediğiniz miktar barbunyayı 3-4 dk haşlayıp siyah suyunu çıkarın. Barbunyaların diri kalmasına dikkat edin. Daha sonra süzüp soğumaya bırakın ve buzdolabı poşetlerine doldurun. Poşetlerin ağzını kapatıp dondurucuya kaldırın.

 

DONDURUCU İÇİN TAZE FASULYE

Malzemeler
1 kg taze fasulye
Yarım kilo domates
Tuz
Sarımsak
1 çay bardağı su

Yapılışı
Fasulyeleri temizleyin. Bir tencereye önce domatesleri koyun. Daha sonra fasulye, tuz, sarımsak ve suyu ekleyin. İki taşım pişirin. Soğumaya bırakın. Sonra buzdolabı poşetlerine yerleştirip dondurucuya kaldırın.

 

BAMYA KONSERVESİ

Malzemeler
1 kg bamya
Yarım kilo domates
Tuz
Sarımsak
1 limonun suyu

Yapılışı
Bamyaları temizleyip bir tencereye önce domatesleri, sonra bamya, tuz, sarımsak ve limon suyunu ekleyin. Buharda pişirir gibi pişirin. Daha sonra sıcak sıcak kavanozlayıp kapatıp ters çevirin. Bir gece bu şekilde bekletin.

 

KURUTMALIKLAR

Püf noktası – Sebze ve meyveler açık havada kurutulduktan sonra daha dayanıklı olmaları ve kurtlanmamaları için düşük ısılı fırında (75-100 derece) 10-15 dakika tutulabilir.

biber_1024x683

Patlıcan Kurutma
Kurutmak istediğimiz kadar hazırlanabilir. Kurutacağınız patlıcanları ortadan kesin ve içlerini oyun. İçlerini oyduğunuz patlıcanları tuzlu suya koyun. Daha sonra, sudan süzüp patlıcanları iyice kurulayın ve bir yorgan iğnesi yardımıyla ipe dizin. Yeterince güneş alan bir balkonda bir haftada kurur.

 

Domates Kurutma
Ölçü olarak 5 kg domatese 1 avuç kaya tuzu kullanın. Kurutacağınız domateslerin çürük olmaması dikkat edin. Domatesleri dörde bölüp kaya tuzu ile iyice karıştırın. Sini gibi bir tepsiye düzgünce serin. Eğer gece gündüz dışarda bırakabilirseniz daha iyi. Gece uygun bir yeriniz yoksa evin içine alıp sabah tekrar güneşe çıkarın. Sinide/tepside biriken suyu düzenli alırsanız bir haftada kururlar. Kurutulmuş domatesleri zeytinyağı ile kavanoza basarak da muhafaza edebilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise fırında kurutmak. Kurutmak istediğimiz domatesleri aynı şekilde tuzlayarak 60-70 dercelik fırında 6-7 saatte kurutabilirsiniz.

 

Dolmalık Biber Kurutma
Kurutmak istediğimiz dolmalık biberlerin çekirdeklerini temizleyip, yıkayıp kurulayın. Daha sonra bir yorgan iğnesi yardımıyla ipe dizin ve balkonunuzda iyi güneş gören bir yere asın. Yaklaşık bir hafta kurumaları için yeterli.

-Tuba Gürcan